SYNDROM POČÍTAČOVÉHO VIDĚNÍ | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

SYNDROM POČÍTAČOVÉHO VIDĚNÍ

Záštita ředitele ŘSDP

Záštitu ředitele služby dopravní policie nad osvětovou komunikační kampaní "Bezpečně za volantem - Péče o zrak 2015" přejal 
plk. Ing. Tomáš LERCH
Dokument (pdf...)

Kontakt

Mezinárodní sdruženi
optiků a optometristů, o.s.

Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014

Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec       

Kancelář: 
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5

GSM: 731 409 667, 734 101 620

e-mail: info@sdruzenioptiku.cz

Seriál Víš, jak vidíš

1. díl

2. díl

3. díl

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem – PÉČE O ZRAK“, vstoupila do podvědomí veřejnosti v roce 2013, kdy probíhala na odstavných parkovištích v jednotlivých krajích ČR za asistence Dopravní policie a koordinátorů BESIPu. Mezinárodní sdružení optiků a optometristů se rozhodlo úspěšnou akci v letošním roce zopakovat v prostorách partnera kampaně, sítě čerpacích stanic Shell, za asistence optiků a optometristů. Přesná místa screeningu zraku naleznete na www.sdruzenioptiku.cz

Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.


V osvětové kampani „Bezpečně za volantem & Péče o zrak“ jde především o:

1/ seznámení s riziky špatné korekce nebo nedostatečné korekce zraku,
2/ doporučení optimální korekce pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu,
3/ upozornění na nebezpečnost brýlí tzv. „hotovek,“
4/ vysvětlení výhod kontrol zraku ve specializovaných optikách, které mají oprávnění k měření zraku
Realizační tým:

 

Syndrom počítačového vidění

Dlouhodobý upřený pohled na displej počítače, tabletu či mobilního telefonu se stal naprostým standardem moderní doby, jež však nadstandardně zatěžuje lidský zrakový systém. Zvýšené nároky na zrak způsobují tzv. „syndrom počítačového vidění“ (též „syndrom unaveného oka“ či problém popisovaný též jako „Computer Vision Syndrome“, proto dále jen zkratka „CVS“)

Jde o problém pramenící z kombinace nepřirozeného napětí očních svalů a specifického držení těla při práci na počítači. Až 90 % lidí pracujících s počítačem pociťuje některé příznaky CVS. Uvedené problémy se netýkají jen dospělých, kteří tráví před monitory počítačů svoji pracovní dobu, ale stále častěji i dětí – využívajících počítač k zábavě či studiu.

Nejčastější příznaky:
unavené a zarudlé oči
pocit suchých očí
pálení očí
rozmazané vidění
dvojité vidění
bolesti hlavy
bolesti v oblasti krční páteře a ramen

Příčiny CVS:
přetěžování očních svalů
nekorigovaná vada zraku
snížená frekvence mrkání při soustředěném pohledu do blízka
nevhodné osvětlení
odlesky na displeji
nevhodná vzdálenost monitoru
špatné držení těla při práci
kombinace těchto faktorů

Informace zobrazované na displejích často vyžadují usilovnější soustředěné pozorování detailů. Sledování textů na displejích je zcela jiné než čtení vytištěné stránky. Písmena nejsou tak přesně a ostře definována a je zde jiná úroveň kontrastů písma oproti pozadí. Přítomnost odlesků a odrazů na displeji dále snižuje komfort prohlížení.

Vzdálenost a úhel pozorování monitoru jsou také odlišné v porovnání s psaným textem. Nepřirozené zaostřování a konvergence kladou vyšší nároky na lidský vizuální systém.

Rozsah příznaků CVS závisí na délce času stráveného pohledem na displej a také na individuální úrovni vizuálních schopností.

K rozvoji příznaků CVS významně přispívají nekorigované oční vady, zejména dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie (nedostatečná schopnost zaostřování do blízka vlivem stárnutí očí).

Dalším faktorem pro vznik CVS je nedostatečné zvlhčování rohovky.

Při uvolněném pohledu do dálky mrkají naše oční víčka v průměru dvaadvacetkrát za minutu, kdežto při soustředěné četbě knihy člověk mrkne jen desetkrát a při soustředěném pohledu na displej – dokonce jen osmkrát během minuty! Slzný film, který se mrkáním roztírá po povrchu oka, tvoří na jeho povrchu tenkou souvislou vrstvu, která oko chrání. Pokud je slzný film slabý nebo narušený, oči reagují překrvením cév, což způsobuje nepříjemné pocity.

Mnohé ze symptomů CVS jsou pouze dočasné a odezní po ukončení práce s počítačem, nicméně, mnozí jednotlivci zažívají zrakové potíže, jako např. rozmazané vidění na dálku, i po ukončení práce na počítači (spasmus akomodace). Pokud se neřeší příčina problému, budou se tyto příznaky i nadále opakovat a zhoršovat zrakový komfort.

Péče o zrak

Je dobré si pravidelně nechat kontrolovat svůj zrak, a to i v případě, že máte pocit, že „vidíte dobře“. Vidět dobře – je pouze subjektivní pocit, tudíž člověk, dokud nevyzkouší pohled přes správné korekční brýlové čočky, neví a nevěří, že by mohl vidět lépe!

Informujte podrobně svého optometristu o svých konkrétních nárocích na zrak v práci a změřte si preferované pracovní vzdálenosti.

Brýle a kontaktní čočky předepsané pro všeobecné použití nemusí být v mnoha případech ideální pro práci na počítači. Nositelé brýlí mohou požadovat speciální korekci se zaměřením na práci na počítači.

Pokud uživatel počítače nepotřebuje žádné brýle do dálky ani do blízka, může zvážit nabídku speciálních brýlových čoček, které jsou určeny pro práci na počítači, kde je ve spodní části slabý, neviditelný a postupný nárůst dioptrií pro uvolnění akomodačního úsilí. Také je možno požadovat brýlové čočky se specifickým barevným filtrem pro maximalizaci vizuálního komfortu.

V dnešní době je na trhu řada vysoce kvalitních brýlových čoček, které pro svou přesnou specifickou funkci zohledňují požadavky konkrétního zákazníka, rozměry jeho obličeje a jsou vypočítány pouze pro jeho konkrétní zvolenou brýlovou obrubu (např. značkové čočky Shamir Computer, Workspace, Smart Office či Relax). S brýlovými čočkami Shamir Computer, Workspace a Smart Office již uživatelé nemusí zvedat nepřirozeně hlavu či ohýbat krk, aby mohli sledovat jinou vzdálenost mimo oblast svých čtecích brýlových čoček, které je omezují pouze na pohled do blízka. Mohou držet hlavu i krk v přirozené pohodlné poloze a užívat si přesného vidění během své práce. Brýlové čočky Shamir Relax jsou určeny pro všechny uživatele počítačů, kteří ještě nepotřebují žádné brýle do blízka. Jsou určeny právě pro omezení příznaků CVS během práce, a to i pro uživatele, kteří nepotřebují dioptrické brýle do dálky ani na čtení.

Předcházení a omezení zrakových potíží

Důležité body: vhodné světelné podmínky, jas a kontrast monitoru, eliminace odlesků na obrazovce počítače, nastavení správné pracovní vzdálenosti, správné držení těla při práci s počítačem, přesná korekce zrakových vad a přestávky, kdy oči relaxují uvolněným pohledem do dálky.

Osvětlení – nastavte osvětlení svého pracovního místa tak, aby lesk na monitoru počítače byl co nejmenší a vaše oči se tak nemusely zbytečně namáhat. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna a umělé osvětlení místnosti je vhodné spíše tlumenější. Je dobré naučit se pracovat s úrovní jasu displeje a velikostí zobrazení textů.

Umístění monitoru – pro většinu lidí je pohodlnější prohlížení monitoru, když oči hledí dolů. Podle odborníků je nejvhodnější pozice monitoru 15 až 20 stupňů pod úrovní očí ve vzdálenosti 55 až 65 cm od obličeje. Nakloňte horní část obrazovky směrem od sebe o 10 až 20 stupňů.

Referenční materiály – opisované texty by měly být umístěny v prostoru nad klávesnicí a pod monitorem. Pokud to není možné, mohou být dokumenty i vedle monitoru. Použijte nastavitelný držák pro umístění referenčních materiálů ve stejné vzdálenosti od očí, co nejblíže k monitoru. Vaše oči nebudou muset neustále přeostřovat při pohledu z jednoho na druhé a nebudete muset neustále pohybovat hlavou tam a zpět.

Správné sezení – židle by měla být pohodlně polstrovaná a optimalizovaná pro vaše tělo. Měla by být upravena tak, aby vaše nohy spočívaly na podlaze. Pokud má židle loketní opěrky, měly by být upraveny tak, aby paže podpíraly, zatímco píšete. Vaše zápěstí by neměla během psaní ležet na klávesnici.

Přestávky – chcete-li předejít únavě očí, pravidelně jim dopřejte odpočinku. Každých 20 minut se alesp. na 20 sekund podívejte do dálky a každé 2 hodiny změňte alespoň na 15 minut svoji činnost, nebo prostě relaxujte.

Mrkání – chcete-li minimalizovat pravděpodobnost vzniku suchého oka při práci s počítačem, snažte se mrkat častěji. Mrkání udržuje přední část vašeho oka vlhkou. Úlevy a zvlhčení očí se dosáhne zívnutím.

Pár tipů:

·        Střídejte práci alternativními úkoly – např. telefonování, kopírování, porada s kolegy...

·        Zkuste snížit osvětlení místnosti (žaluzie, výměna žárovek) a pro úkoly, které vyžadují více světla, použijte stolní lampu.

·        Udržujte obrazovku v naprosté čistotě. Prach a otisky prstů snižují kontrast.

·        Nezapomínejte na správnou životosprávu a dostatek tekutin během pracovní doby.

·        Pozor na proudící vzduch v klimatizovaných prostorách- zkuste nastavit jiný směr proudění.

·        Nepracujte v zakouřeném či prašném prostředí.

·        V případě problému použijte zvlhčující kapky do očí.


Zdroj: archiv Opti – project s.r.o., Jaromír Frič, 2012

Převzato z magazínu Brýle&Móda 2/2012

 

Webdesign & hosting & Šumava: ŠumavaNet.CZ