BESIP STARTUJE PROJEKT „VIDÍŠ SKVĚLE?“ - ŘIDIČŮM ZDARMA ZMĚŘÍ ZRAK | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

BESIP STARTUJE PROJEKT „VIDÍŠ SKVĚLE?“ - ŘIDIČŮM ZDARMA ZMĚŘÍ ZRAK

Záštita ředitele ŘSDP

Záštitu ředitele služby dopravní policie nad osvětovou komunikační kampaní "Bezpečně za volantem - Péče o zrak 2015" přejal 
plk. Ing. Tomáš LERCH
Dokument (pdf...)

Kontakt

Mezinárodní sdruženi
optiků a optometristů, o.s.

Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014

Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec       

Kancelář: 
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5

GSM: 731 409 667, 734 101 620

e-mail: info@sdruzenioptiku.cz

Seriál Víš, jak vidíš

1. díl

2. díl

3. díl

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem – PÉČE O ZRAK“, vstoupila do podvědomí veřejnosti v roce 2013, kdy probíhala na odstavných parkovištích v jednotlivých krajích ČR za asistence Dopravní policie a koordinátorů BESIPu. Mezinárodní sdružení optiků a optometristů se rozhodlo úspěšnou akci v letošním roce zopakovat v prostorách partnera kampaně, sítě čerpacích stanic Shell, za asistence optiků a optometristů. Přesná místa screeningu zraku naleznete na www.sdruzenioptiku.cz

Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.


V osvětové kampani „Bezpečně za volantem & Péče o zrak“ jde především o:

1/ seznámení s riziky špatné korekce nebo nedostatečné korekce zraku,
2/ doporučení optimální korekce pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu,
3/ upozornění na nebezpečnost brýlí tzv. „hotovek,“
4/ vysvětlení výhod kontrol zraku ve specializovaných optikách, které mají oprávnění k měření zraku
Realizační tým:

 

BESIP startuje projekt „VIDÍŠ SKVĚLE?“ - řidičům zdarma změří zrak

Tisková zpráva

V Praze 15. 8. 2019 

BESIP startuje projekt „VIDÍŠ SKVĚLE?“ - řidičům zdarma změří zrak

Preventivně osvětová kampaň BESIP pro odhalení skrytých očních vad u účastníků silničního provozu zahajuje 16. 8. ve Zlíně na stánku BESIP při Barum Czech Rallye a v následujících 3 měsících bude putovat po celé České republice.

„Současná moderní auta jsou vybavena rozličnými bezpečnostními a asistenčními prvky, o které se starají odborné servisy. Nejdokonalejším a nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je ale lidský zrak. „Řidiči přitom často zapomínají, že by se o něj měli také dobře starat a pravidelně ho kontrolovat,“ říká vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Zrak, podobně jako sluch, se nezhorší náhle, ale postupně. Tím pádem si lidé změny, které proběhly či probíhají v organismu, často ani neuvědomují. Zdá se jim, že vidí či slyší stále stejně. Bez přeměření od odborného specialisty nezaznamenáte rozdíl oproti původnímu zdravému stavu.

Špatný zrak či jeho špatná korekce je u řidičů častým jevem, a je tak významným rizikovým faktorem pro dopravní nehody. Z měření kvality zraku u účastníků dopravního provozu, které v minulosti provedl BESIP ve spolupráci s Mezinárodním sdružení optiků a optometristů v rámci projektu „VÍŠ, JAK VIDÍŠ?“ či Autoklub ČR v  projektu „Slepí vrazi“ vyplynuly následující závěry: 

 

-   Jen 28% řidičů má zcela dobrý zrak nebo správnou korekci!

-   53% si subjektivně myslí, že má zrak v pořádku.

-   Realita je taková, že 71% potřebuje korekci zraku!

-   68% řidičů nebylo za poslední rok na kontrole zraku.

-   8 % řidičů by díky špatnému zraku nemělo usednout za volant vůbec! To je téměř půl milionů držitelů řidičského oprávnění.

-   Přes 100 osob každý rok zemře díky špatné viditelnosti, což je přibližně 20 % všech obětí.

BESIP proto uskutečňuje preventivně osvětovou kampaň, která se skládá z bezplatného měření ostrosti zraku účastníkům silničního provozu na veřejných akcích – vždy dvě v každém kraji, včetně Prahy. Měření zraku doprovodí reklamní osvětové kampaně v radiu a televizi. Celý projekt je hrazen z Fondu zábrany škod spravovaného Českou kanceláří pojistitelů. Odbornou stránku měření zajišťuje Mezinárodní sdružení optiků a optometristů a jeho lokální členové.

„Nepodceňujte pravidelné kontroly zraku, protože na řadě dopravních nehod se podílí špatné vidění. Řešte svoji oční vadu včas vhodnými brýlovými nebo kontaktními čočkami a mějte na paměti bezpečnost pro sebe a své okolí.“, doporučuje Ivana Urválková, prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů a dodává: „Testování zraku probíhá na optickém přístroji Optovist společnosti Rodenstock ČR, který mimo jiné ukáže, jak vidíte při oslnění, při dešti apod..“

Ve druhé polovině roku 2019 na vybraných místech po celé České republice proběhne bezplatné testování zraku řidičů (tj. posouzení, zda řidič má či nemá zrak v pořádku, nebo zda má či nemá odpovídající korekci očí).

 

16.8.

Zlín

18.8.

Hořice

Kladruby u Stříbra

24.8.

Plzeň-Lobzy

25.8.

Pelhřimov

31.8.

Most

1.9.

Most

7.9.

Karlovy Vary

Lipno nad Vltavou

12.9.

Pohořelice

14.9.

Havlíčkův Brod

16.9.

Jilemnice

19.9.

České Budějovice

20.9.

Zlín

21.9.

Mošnov

22.9.

Mošnov

26.9.

Břeclav

28.9.

Mladá Boleslav

28.9.

Chodov

29.9.

Praha

4.10.

Vysoké Mýto

5.10.

Mladé Buky

9.10.

Pardubice

15.10.

Prostějov

22.10.

Olomouc

23.10.

Liberec

9.11.

Lysá nad Labem

15.11.

Praha

 

Neváhejte a přijďte si otestovat skutečný stav Vašeho zraku. Zajistíte tím větší bezpečnost nejen svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

V současnosti jsou k měření zraku (vyšetření oční vady) kompetentní dvě profese:

-   oční lékař

-   optometrista

Vyšetření zraku by mělo probíhat pouze ve schváleném a registrovaném zdravotnickém zařízení, tj. buď v ordinaci očního lékaře, nebo na pracovištích optometristy, která jsou většinou situovaná v licencovaných očních optikách, které garantují odbornou, hygienickou i provozní úroveň.

 

Sledujte další informace:

www.ibesip.cz

www.instagram.com/ibesip

www. twitter.com/ibesip

Webdesign & hosting & Šumava: ŠumavaNet.CZ