NA SILNICÍCH POTKÁTE OPTOMETRISTY. ZMĚŘÍ VÁM ZRAK. | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

NA SILNICÍCH POTKÁTE OPTOMETRISTY. ZMĚŘÍ VÁM ZRAK.

Na silnicích potkáte optometristy. Změří vám zrak.

Zrak je nejcennějším smyslovým orgánem. Díky němu mohou lidé přijímat nejdůležitější informace o dění kolem sebe. Nejinak je tomu i v silničním provozu. Zrak je podstatnou a nedílnou součástí procesu jeho bezpečnosti. Proto je nezbytné si zrak hlídat a podstupovat pravidelné lékařské kontroly. K osvětě ochrany zraku přispěje plánovaná kampaň BESIP, dopravní policie a Mezinárodního sdružení optiků a optimetristů s názvem Vidíš dobře?

Zrak nelze podceňovat, využíváme ho všichni – řidiči, cyklisté i chodci. Také tak by se dal shrnout obsah plánované kampaně ministerstva dopravy a jeho oddělení BESIP, dopravní policie a Mezinárodního sdružení optiků a optimetristů na ochranu zraku. Cílem kampaně Vidíš dobře? je preventivně působit na řidiče a účastníky silničního provozu, aby si uvědomili nutnost o zrak pečovat. Spuštěna bude 22. dubna a potrvá až do konce letošního roku. „V rámci preventivní činnosti budou naše hlídky společně s krajskými koordinátory BESIP a optiky upozorňovat řidiče na klíčovou roli zraku. Díky přítomnosti kvalifikovaných optiků si mohou řidiči na místě nechat zrak změřit,“ řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch. „K prvnímu vyhodnocení dojde již ke konci června. Celou dopravně preventivní akci pak vyhodnotíme koncem letošního roku,“ dodalvedoucí oddělení BESIP Roman Budský. Výsledky kampaně poslouží k plánování dalších podobně zaměřených akcí BESIPu, které mají potenciál zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Statistiky z posledních let jasně ukazují, že dochází k velkému nárůstu očních vad. Obecně k tomu přispívá vyspělá společnost, neboť čím více moderních možností civilizace má, tím se úměrně zhoršují smyslové orgány, zraku nevyjímaje. „Proto je nezbytné zrak nepodceňovat a co nejlépe o něj pečovat. K tomu, doufám, přispěje i preventivní akce, které se rádi účastníme,“ uzavřela problematiku zraku prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů Ivana Urválková.

Seznam míst kontrol (PDF)